Про Шрі Матаджі

Біографія

Шрі Матаджі (cправжні ім`я та прізвище — Нірмала Шрівастава, дівоче прізвище — Сальве) народилася 1923 року опівдні 21 березня в день весняного рівнодення в містечку Чхиндвара в центральній частині Індії в християнській родині, чиї предки належали до давньої імператорської династії.

Нірмалин батько, Прасад Рао Крішнан Сальве, людина щедра і скромна, володів багатьма мовами, розумівся на різних жанрах мистецтва та літератури й знав напам'ять священну для індусів «Бхагават-Гіту». Саме він першим переклав на хінді священну книгу мусульман Коран. Прасад Рао Крішнан Сальве відіграв важливу роль у національно-визвольному русі Індії і був єдиним християнським представником у Конституційній Асамблеї та першому Парламенті незалежної Індії.

Мати Шрі Матаджі, Корнелія Сальве, була чесна, порядна та високоосвічена жінка. Маючи вчений ступінь у галузі математики, вона відмовилася від наукової кар'єри, обмежившись повинністю домогосподарки. Так само, як і її чоловік, брала участь у визвольному русі Індії.

  • Фото із сімейного архіву. Шрі Матаджі - у центральному ряду, друга зліва
  • Фото із сімейного архіву разом із Лалом Бахадуром Шастрі
  • Шрі Матаджі та пан Шрівастава у Всесвітньому морському університеті в Мальме, Швеція

Коли Шрі Матаджі була маленькою дівчинкою, Махатма Ганді помітив її надзвичайні духовні якості. Вона часто бувала в його ашрамі. По закінченні школи Нірмала вивчала в коледжі медицину й брала активну участь у боротьбі за незалежність Індії.

1947 року Шрі Матаджі одружилася з добродієм Чандікою Прасадом Шріваставою, який довгий час працював в урядових установах Індії, був особистим секретарем другого прем`єр-міністра Індії Лала Бахадура Шастрі, а також відіграв провідну роль у створенні морського флоту Індії. Пізніше на кілька строків поспіль він обирався Генеральним секретарем Міжнародної морської організації при ООН, розміщеної в Лондоні, і обіймав цю посаду аж до виходу на пенсію.

Чандіка Прасад Шрівастава заснував Всесвітній Морський університет у Швеції і був його почесним головою. Його діяльність відзначено великою кількістю почесних звань і нагород. Серед іншого королева Великої Британії надала йому звання Командора лицарського ордену. У повоєнний час він став першим іноземцем у Великій Британії, якому було надано лицарське звання, відзначений лицарським званням у Великій Британії.

Чандіка Прасад Шрівастава є автор книжок «Лал Бахадур Шастрі: життя істини в політиці» і «Корупція: внутрішній ворог Індії».

У Шрі Матаджі й Чандіки Прасада Шрівастави є дві дочки, четверо онуків, а також - правнуки.

Земне життя Шрі Матаджі завершилося 23 лютого 2011 року.

Покликання тривалістю в життя

Не може бути миру на землі, допоки мир не буде встановлено всередині кожного з нас.

Шрі Матаджі

Із раннього дитинства Шрі Матаджі постійно перебувала у вирі подій, що розгорталися навкруг неї. Через активну участь батьків у боротьбі за незалежність Індії маленькою дівчинкою вона часто повинна була відповідати за ведення домашнього господарства. Підлітком Шрі Матаджі приєдналася до спільної визвольної боротьби індійського народу.

Фото із сімейного архіву: Батьки Шрі Матаджі (зліва) разом із Ганді

Помітивши глибоку духовну проникливість маленької дівчинки, Махатма Ганді часто радився з нею з приводу щоденних молитов у своєму ашрамі. У школі діти шукали в неї підтримки та допомоги, а в коледжі вона стала лідером руху «Геть з Індії». Вийшовши заміж і розпочавши власне сімейне життя, Нірмала й далі надихала своїм прикладом тих, хто був поруч.

Лише коли й дочки її взяли шлюб і стали самостійними, Шрі Матаджі змогла присвятити увесь свій час і увагу духовній роботі на благо людства.

Унікальне відкриття для людства

“Усі ви маєте трансформуватися, ви маєте стати Духом, тільки так ви зможете пізнати себе. У цьому — суть мого основного послання людству,” — Шрі Матаджі, Версилія, Італія, серпень 2001 року

5 травня 1970 року Шрі Матаджі розробила унікальний метод, який дає змогу будь-якій людині пробудити джерело своєї внутрішньої енергії (відомої як Кундаліні).

Провівши на початку сімдесятих років експериментальну роботу, вона створює цілісну систему під назвою «Сахаджа Йога», за допомогою якої може бути спонтанно пробуджена тонка енергія Кундаліні, а кожна людина за допомогою медитації спроможна покращувати свій стан і мати душевну рівновагу. Та що найважливіше — Шрі Матаджі пояснює механізм колективного запуску цієї системи.

Бажанням Шрі Матаджі було підняття людства на новий рівень духовного розвитку, допомога людині розкрити її потенціал, досягнення стану внутрішнього миру людини, а отже й миру в усьому світі.

З того часу життя цієї видатної особистості присвячене реалізації даного відкриття так широко, наскільки це можливо. З цією метою Шрі Матаджі об'їздила замалим не увесь світ, неабияк пожвавивши інтерес до Сахаджа Йоги на всіх континентах. На сьогодні її методика дістала поширення в майже 100 країнах світу, серед них і Україна.

“Ми повинні показати результат від пробудження Кундаліні. Це відкриття для всього людства. Це моя візія”, — Шрі Матаджі

Те, чого було важко досягти в печерах стародавніх любомудрів і провидців, сьогодні доступне всім. І при цьому — безоплатно. Так, ці знання не треба оплачувати, і Шрі Матаджі повторювала це знову й знову: ми не можемо "купити" нашу еволюцію — цей процес має відбуватися природно і спонтанно.

Саме за свою місіонерську діяльність, любов до всього живого і добродушне материнське ставлення Нірмала Шрівастава одержала титул “Шрі Матаджі” (санскритське “Мата” означає “Мати”, а словом “Шрі” в Індії користуються для вираження поваги).

Спочуття, терпіння, любов і безкорисливість Шрі Матаджі — усе це докази щирости її почуттів до людей. «Найважче, — як вона каже, — це переконати людей в тому, що в усьому Всесвіті людина є найбільш розвинена істота і що вона наділена здатністю стати дивовижною особистістю».

Шрі Матаджі в Україні

Шрі Матаджі відвідувала Україну сім разів: 1989-го, 1990-го й 1992-1996-го рр. На одній з програм 1995 року вона окремо відзначила історію України:

"Бог дав вам цю мудрість, тому що ви були древнім народом. Чи знаєте ви про свою древність? У вас великий зв'язок з індійцями. Я була вражена, коли прочитала про це... До приходу християнської релігії тут була така прекрасна віра в Кундаліні. Я вивчала живопис і музейні цінності, які чітко відображають Кундаліні. У творах живопису зображуються також Первинна Мати і Кундаліні. Наявна там і найнижча чакра, названа Муладхарою, яка має форму свастики. Усі ці чакри, все показано… Ви не знаєте, що за пращури у вас були! Вони всі були дуже духовні! Духовність дала вам такі родючі землі! Мене здивувало прагнення в цій країні до духовности в той час. Тепер я знаю, чому ви… такі чутливі до духовности. Це у вас в крові. Ви по-іншому не можете. Ви ніколи не зможете задовольнитися чимось робленим...”

Благодійність

Шрі Матаджі все життя провадила благодійну діяльність. Так ще в юному віці вона створила три притулки для хворих людей.

Протягом життя їй довелося мати справу з широким колом людей: представників різних країн і культур, багатих і бідних, — до всіх вона ставилася з сердечною повагою та турботою.

Нірмала Шрівастава — пречудовий лікар. Вона уздоровила багато безнадійно хворих людей. Серед них відомі громадські та політичні діячі. Під її керівництвом створено оздоровчі центри, в яких лікують методами Сахаджа Йоги. Так 1996 року в індійському місті Белапур (Наві Мумбай) Шрі Матаджі заснувала Міжнародний оздоровчий центр.

З усім тим, під час своїх публічних виступів Шрі Матаджі неодноразово наголошувала, що фізичне оздоровлення — не є її мета, адже воно настає як результат, похідний ефект від пробудження внутрішньої енергії людини. А ЇЇ завдання набагато глибше — це духовна трансформація людства.

2003 року вДелі Шрі Матаджі заснувала притулок для знедолених жінок та дівчат-сиріт. Пізніше протягом 2008-2010 років на його території було збудовано корпус для ще одного оздоровчого центру, який розпочав свою діяльність 2011 року.

Пані Нірмалу по праву можна назвати покровителькою мистецтв. За Її ініціативою в Індії відкрито музичну академію.

Методи Шрі Матаджі також стали використовувати в сільському господарстві для підвищення врожайности.

Нірмала Шрівастава розробила унікальну систему освіти, яка успішно застосовується в багатьох країнах світу, доводячи свою ефективність і життєздатність. Ці методи впроваджуються в садочках та школах Індії, Італії, Канади та ін. країнах світу.

Самореалізація — ключ для досягнення глобальної трансформації

"Коли Кундаліні проникає у вас і наповнює живлющою силою, ви стаєте екстремально динамічними й водночас екстремально милосердними, добрими і м'якими. Ви почуваєте, що захищені й стаєте впевнені, але не егоїстичні, — уся ваша особистість змінюється. Цей тип глобальної трансформації відбувається з такою швидкістю, що я сама дивувалась… Насправді ці знання існували давно, а мій внесок, якщо він є, у тому, що тепер ми можемо досягти масштабної реалізації таких знань. Тисячі (ред. - людей) можуть досягти масової реалізації. Така глобальна трансформація була передбачена — це подарунок нашого часу. Сила Кундаліні в чистому бажанні досягти своєї сутности. Якщо хтось не хоче цього, ви не можете змусити його, адже Божественне поважає свободу кожної людини", - Шрі Матаджі

Визнання заслуг

Сповнена гуманізму та духовности діяльність Шрі Матаджі здобула визнання не тільки серед людей у близько 100 країн світу, які практикують Сахаджа Йогу, а й серед урядів, громадських діячів, освітніх установ та гуманітарних організацій.

Починаючи з 1970 року Шрі Матаджі невпинно вела свою наукову та духовну діяльність, виступала з доповідями в академіях наук різних країн, брала участь у міжнародних наукових конференціях. Її програми збирали великі авдиторії (по кілька тисяч людей) і транслювалися по телебаченню. Для проведення програм Сахаджа Йоги, її неодноразово запрошувано в ООН.

1996 року Шрі Матаджі номіновано на здобуття Нобелівської премії миру, а 1997-го вона одержала нагороду Клауса Нобеля, двоюрідного небожа Альфреда Нобеля. Під час своєї промови в Королівському Альберт-холлі в Лондоні Нобель з глибокою повагою говорив про життя та діяльність Шрі Матаджі, називаючи Сахаджа Йогу «опорною точкою для визначення правди й неправди». Він публічно подякував Шрі Матаджі за те, що вона «дала людству надію», маючи на увазі ті зусилля, які Шрі Матаджі доклала до духовного благополуччя людства та встановлення Миру на Землі.

Шрі Матаджі невтомно мандрувала по світу, щоб донести до людей правдиві знання про духовність, однак вона ніколи не називала свій графік виснажливим чи напруженим, прирівнюючи свою роботу до роботи люблячої матері, яку найбільш турбує благополуччя її дітей.

За видатні заслуги перед людством і за свою миротворчу діяльність Шрі Матаджі нагороджено Медаллю миру ООН і надано статус почесного громадянина декількох країн світу.

Крім того, за значний внесок в розвиток науки й духовності 1997 року Нірмалу Шріваставу занесено у Список найвидатніших людей планети Єдиного міжнародного фонду.

Шрі Матаджі приймала всі нагороди з глибоким смиренням, наголошуючи на силі колективних зусиль, а не індивідуальних досягненнях.

«Становище матері — особливе: терпіння, любов і безмежне прощення є невід’ємна частина її природи ... у неї опрічні мотиви. Їй не потрібні слава, велике ім’я, почесні нагороди чи щось таке... вона робить усе це тому, що вона мати», — казала Шрі Матаджі.

Перелік деяких нагород та актів почесного визнання

1986 р., Італія — проголошення «Людиною року» від уряду Італії.

1989 р. — нагороджено Медаллю миру ООН (The UN Peace Medal)

1990-1994 рр., Нью-Йорк — чотири роки вряд діставала запрошення виступити в ООН з промовою про способи досягнення миру у світі;

1994 р. — мер Бразилії вручив Шрі Матаджі ключ від міста й спонсорував усі її програми.

26 вересня 1994 р. — цей день у Нью-Йорку проголошено днем Шрі Матаджі Нірмала Деві. За участю поліцейського конвою було проведено вітальний парад на честь Шрі Матаджі та її спільної роботи з Махатмою Ганді.

1994 р. — одержала вітального листа від прем'єра провінції Британська Колумбія містера Майка Харкорта від імені народу Канади.

1995 р., Румунія — керівник Екологічного університету Бухареста професор Д. Дример нагородив Шрі Матаджі званням почесного доктора когнітивних наук.

1995 р., Китай — дістала офіційне запрошення китайського уряду виступити на IV Міжнародній конференції ООН на тему статусу жінок.

1996 р., Пуна, Індія, — з нагоди 700-річчя святого Г'янашварі Шрі Матаджі відвідала «Зустріч світових філософів 1996 - парламент науки, релігії та філософії", де було відзначено її великі успіхи в розвитку духовного руху «Сахаджа Йога».

1997 р., Лондон, Велика Британія — у своєму виступі в Лондонській королівській залі мистецтв і наук Альберт-Холл Клаус Нобель, племінник у других Альфреда Нобеля та голова фундації «Об’єднана земля» і Національного товариства вчених вищої школи публічно віддав шану Шрі Матаджі за її роботу.

1997 та 2000 рр., США, 105-й і 106-й Конгреси — в офіційному бюлетені Конгресу США друкуються промови конгресмена Еліота Енгла, в яких Шрі Матаджі складається подяка за її віддану і невтомну працю заради людства.

2006 р., Кабелла Лігуре, Італія, — одержала почесне громадянство Італії, після чого відбулося урочисте закладення першого каменя в підмурок будівлі «Всесвітнього фонду Сахаджа Йоги Шрі Матаджі Нірмала Деві».

Дізнатися більше про життєву путь Шрі Матаджі й те, як вона розробила свій метод Сахаджа Йогу, ви можете на сайті присвяченому Шрі Матаджі.