Чакри

“Ми не подужаємо цілком збагнути смисл і мету нашого життя, допоки не з’єднані із силою, яка породила нас”, - Шрі Матаджі

У кожної людини є сім основних чакр (енергетичних центрів), розміщених уздовж хребта. Вони відповідають за більшість аспектів нашого фізичного, розумового та духовного життя. Чакри розміщені в ділянках наших основних нервових сплетінь.

Часто причини життєвих труднощів можна угледіти в дисбалансі в одній або кількох чакрах. Чакри з'єднані енергетичними каналами (або “наді”). Коли Кундаліні піднімається й живить наші чакри, ми автоматично стаємо динамічними, творчими і цілісними особистостями.

Кожна чакра має фізичний прояв на нашій нервовій системі й відповідає за постійне функціонування нашої фізіології. Крім того, кожній чакрі відповідає певний набір якостей, які при регулярній медитації можуть покращуватися й позитивно впливати на наш характер і особистість.

Муладхара

Перша чакра, Муладхара, створена з елемента землі й лягає підвалиною нашої тонкої енергетичної системи, символізуючи зародження життя. Ця чакра розміщена нижче від місця зосередження Кундаліні. Мовою санскрит "мул" означає “корінь”, а "дхара" означає “підтримка” (опора) самої Кундаліні та цілої тонкої системи живої істоти, тобто перекладається як "Та, що підтримує корінь".

Свадхістхана

Друга чакра, Свадхістхана, забезпечує енергією сірі клітини мозку. Цей центр відповідає за наші дії та творчість. Кожного разу, коли ми думаємо й діємо, ми використовуємо енергію цього центру. Якщо ми робимо занадто багато (фізично чи розумово), це може виснажити Свадхістхану та вивести нас із рівноваги.

Набхі

Третій енергетичний центр, Набхі, тісно пов’язаний з нашими бажаннями та їхнім задоволенням - це ключова якість цієї чакри. Гармонійне та зрівноважене сімейне життя, фінансове благополуччя — збалансована Набхі відображає наше задоволення цими матеріальними потребами. Коли наш Дух пробуджений, ми можемо покращити якість свого життя, і занепокоєння стане не природним явищем. Так само Набхі-чакра є основа нашого розвитку для досягнення найвищих цілей.

Анахата

Четвертий центр — Анахата (серцева чакра) — це місцеперебування нашого істинного "я", тобто Духу (Атми). Шрі Матаджі наголошувала: «Ви є ні що інше, як вічний Дух». Так вона говорить нам про те, що ми повинні усвідомити себе і досягти свого внутрішнього єства, стати Духом, лишаючи позаду всі ілюзії, в яких живемо. Тільки після нашого просвітлення (Самореалізації) ми можемо звернути увагу на серце (Дух), очистити його та наповнити любов'ю.

Вішудхі

П’ятим енергетичним центром людини є Вішудхі чакра. Вона знаходиться на рівні сьомого шийного хребця і відповідає за спілкування з людьми. Цей центр контролює наші п’ять органів чуття, що дозволяє комунікувати із зовнішнім світом та виражати наші думки й емоції. Наша дипломатія, котра виражається через слова та діла, безпосередньо залежить від стану цієї чакри. Завдяки цьому центру ми стаємо колективно свідомими. Пробуджена чакра Вішудхі також дає нам спроможність піднятися над життєвими викликами і навчитися проживати наше життя, як гру чи драму.

Агія

Шостий центр - Агія-чакра - розміщена в центральній частині мозку там, де перетинаються оптичні нерви. Цей центр “живить” шишковидну залозу і гіпофіз, які є, відповідно, проявленням его та суперего. Зрівноважена Агія дозволяє досягти стану усвідомлення без думок або “розумової тиші”, що так важливо для медитації.

Сахасрара

Основною якістю сьомого центру людини - Сахасрари-чакри - є інтеграція та відчуття єдності з усіма елементами Всесвіту. Саме через цей енергетичний центр ми відчуваємо зв’язок із Всепроникливою Духовною Енергією, з Абсолютною Істиною. Вважається, що саме в той момент, коли Кундаліні проходить через цей центр, людина дістає свою Самореалізацію.